Прилади обліку електроенергії: вибираємо електролічильник

Выбор электросчетчикаДо питання обліку енергоспоживання потрібно підходити дуже відповідально, адже при недостатній увазі до нього ви ризикуєте понести фінансові втрати. Основним елементом системи обліку енергії та в житловому будинку, і на підприємстві є електричний лічильник. Таким чином, при організації обліку споживаної електроенергії головне - правильно вибрати електролічильник.
Отже, спочатку потрібно вирішити, який електролічильник краще встановити. Це може бути індукційний (з диском) або електронний прилад обліку. Сьогодні найбільш точними вважаються електронні лічильники. Також вони мають великий термін повірки та ряд додаткових опцій. Коштують вони не набагато дорожче, ніж індукційні. Таким чином, всі переваги цих пристроїв наявності - краще використовувати електролічильник.

Тепер вирішимо питання щодо кількості фаз. Тут все дуже просто: трифазні лічильники використовуються для 3-фазних мереж, однофазні, відповідно, для - 1-фазних. Сьогодні можна придбати трифазні електролічильники, які можна підключати до 1-фазної мережі. Такий прилад найдоцільніше встановлювати, якщо в майбутньому виникне необхідність переходу з 220 В на 380, або ж якщо цей лічильник був придбаний заздалегідь.

Встановлення ж однофазного лічильника для 3-фазної мережі можлива, якщо навантаження рівномірно розподілена по трьох фазах. У цій ситуації лічильник повинен бути підключений на одну фазу. Зрозуміло, що знімаючи показання їх потрібно помножити на три. Крім того, однофазний лічильник для 3-фазної мережі може бути використаний при необхідності технічного обліку, тобто коли облік електроенергії ведеться не з метою фінансово-грошових розрахунків, а для того, щоб отримати приблизні дані про кількість споживаної електроенергії.

Далі потрібно визначити, що доцільніше встановити - трансформатори струму або лічильник прямого включення. Трансформатори використовують при великих токах, лічильники прямого включення розраховані для струмів до 100 А.

Якщо виникає необхідність обліку електроенергії з напругою, що перевищує 380 А (у разі, коли до будинку або підприємству підходить високовольтна лінія і використовується трансформатор), тоді потрібно встановлювати трансформатори напруги - вони знизять напругу, яка вимірюється до 100 В. Лічильники повинні вибиратися з тим урахуванням , щоб їх можна було підключити до трансформатора напруги. Вони повинні бути розраховані на 100 В. Трансформатори струму в цьому випадку також необхідні.

Тепер потрібно визначити клас точності електролічильника. У більшості випадків використовується клас точності 2,0. На великих підприємствах з високою потужністю трансформаторів повинні бути встановлені лічильники класу точності 1,0. У позначенні класу точності можна зустріти букву «S», що вказує на підвищену точність приладу в порівнянні з пристроєм з таким же класом точності, але без літери «S».

Фахівці електропостачальної організації, розглядаючи технічні умови певного об'єкта, повинні вирішити, чи є необхідність в обліку реактивної енергії. Сьогодні можна придбати лічильник, який одночасно веде облік і активною, і реактивної енергії. До слова, вартість таких приладів не набагато вище вартості пристроїв, що враховують лише активну енергію.

Як вже було сказано вище, багато електронні лічильники оснащені додатковими функціями. Наприклад, наявність декількох тарифів, що дуже зручно, якщо в денний і нічний час доби електроенергія оплачується за різними тарифами. Наявність двонаправленого обліку - така додаткова опція буде потрібна, якщо потужність в енергосистемі передається по лінії спочатку в одну, потім в іншу сторону.

Ще одна додаткова функція, наявність архіву енергоспоживання, дозволяє кілька днів зберігати дані, які електролічильник записує у внутрішній пам'яті кожні півгодини. На підприємствах, наприклад, скориставшись таким архівом, можна дізнатися, чи було відключене електроживлення у вихідні дні, чи використовували співробітники електроенергію в неробочий час.

Електронні лічильники також можуть мати пристрій зв'язку, що дозволяє об'єднати в мережу декілька лічильника. Ця функція дозволяє дистанційно знімати показання з віддаленого приладу обліку електроенергії. Встановити, наскільки якісно здійснюється енергопостачання можна за допомогою функції контролю якості електроенергії.

Список додаткових функцій можна продовжувати, адже асортимент приладів обліку сьогодні величезний: можна вибрати лічильник саме з тим переліком функцій, які вам дійсно будуть необхідні.

І, нарешті, дуже важливо, щоб лічильник був поверен, а також, щоб термін повірки ні вичерпаним. А тому, купуючи прилад для обліку електроенергії, віддавайте перевагу пристроям з великим терміном повірки, щоб надалі якомога рідше витрачати гроші і час на цю процедуру. Найчастіше доцільніше купити лічильник дорожче, але з більш тривалим терміном повірки. Враховуйте також, що термін повірки вважають саме від дати повірки, а не з того дня, коли прилад був придбаний.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Рейтинг 0.00 [0 Голоса (ів)]